Odwiedzasz stronę konkretnego centrum psychoterapii, ale nie masz pewności, czy to rzeczywiście miejsce dla ciebie? To naturalne wątpliwości. Proces wyboru terapeuty jest niezwykle ważny, bo to właśnie z tą osobą spędzimy wiele godzin na rozmowach, również o bardzo prywatnych szczegółach życia. Powinniśmy więc w jego towarzystwie czuć się komfortowo i bezpiecznie. Ale jak znaleźć takiego specjalistę? Sprawdź to w tym artykule.

Psychoterapia indywidualna – kto ją wybiera?

Problemy natury emocjonalnej mogą sprawić, że codzienność przestaje cieszyć, a zamiast tego w coraz większym stopniu staje się udręką. Dość częstym problemem jest też trudność w odczuwaniu satysfakcji z pracy czy życia rodzinnego. Osoby, odwiedzające gabinet psychologiczny mogą skarżyć się także na to, że rzeczy, które do tej pory sprawiały im radość, stały się pozbawione sensu.

Jeśli tego typu odczucia utrzymują się przez dłuższy czas, warto rozważyć takie rozwiązanie jak psychoterapia indywidualna. To opcja odpowiednia również dla ludzi, którzy borykają się z poczuciem smutku lub po prostu chcą nieco lepiej poznać siebie i mechanizmy, decydujące o kształcie ich relacji.

Co oznacza dobry psychoterapeuta?

Można wyróżnić pewne uniwersalne kryteria, które pomagają ustalić, czy wybrany przez nas psycholog lub terapeuta rzeczywiście jest dobry. Do takich wyznaczników zaliczymy:

  • wykształcenie;
  • szkolenia;
  • doświadczenie.

To cenne dane więc zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę, jeśli psychoterapia to rzeczywiście coś, co chcemy rozpocząć. Z jej pomocą nie tylko upewnimy się co do kompetencji, jakie posiada dobry psycholog. Informacje o doświadczeniu i zainteresowaniach specjalisty mogą powiedzieć nam, czy dany gabinet psychologiczny rzeczywiście spełni nasze oczekiwania i będzie odpowiedzią na nasze potrzeby. Przykładowo – jeśli borykamy się z uzależnieniem, poszukujmy eksperta, dla którego psychoterapia indywidualna uzależnień nie jest nowością.

Dobry psycholog a podejście do pacjenta, czyli co jeszcze musimy wiedzieć, wybierając centrum psychoterapii we Wrocławiu?

Większość z nas niestety chociaż raz w życiu miała okazję natknąć się na lekarza, który z jakiegoś powodu nie wzbudzał naszego zaufania. Być może był oschły i nieprzyjemny. A może nie dał nam możliwości w wyczerpujący sposób opowiedzieć o swoim problemie. Niestety wysokie kwalifikacje nie zawsze idą w parze z odpowiednim podejściem do pacjenta. A zrozumienie i empatia są przecież szczególnie ważne w takich miejscach gabinet psychologiczny.

Dobry psycholog to osoba, dysponująca właściwym doświadczeniem i umiejętnościami, ale jednocześnie potrafiąca zapewnić osobie, która odwiedza centrum psychoterapii:

  • poczucie bezpieczeństwa;
  • atmosferę zaufania;
  • pewność, że podczas rozmowy nie pojawi się osądzanie, które mogłoby doprowadzić do poczucia wstydu.

Niestety tych rzeczy nie dowiemy się, bazując jedynie na sprawdzeniu kwalifikacji, chociaż oczywiście w idealnym świecie każdy psychoterapeuta, dysponowałby takimi umiejętnościami. Co więc możemy zrobić?

Psychoterapia we Wrocławiu – wybierz dobrze

Korzystną opcją może być zasięgnięcie opinii znajomych lub zapoznanie się z internetowymi opiniami innych pacjentów danego specjalisty. Nic nie zastąpi jednak przekonania się na własnej skórze, czy wybrany przez nas ekspert to rzeczywiście dobry psychoterapeuta. To wtedy możemy zaobserwować, czy pasuje nam dynamika spotkań i czy dobrze dogadujemy się z psychoterapeutą.

Give a Comment