Prace remontowe w mieszkaniu czy domu sprowadzają się do różnych czynności. Wiele zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, w jakim stanie znajdują się pomieszczenia oraz ile środków finansowych przeznaczymy na kolejne etapy. Pośród wspomnianych czynności, jednym z najłatwiejszych elementów na poprawę wyglądu wnętrza jest malowanie. Zanim jednak przystąpimy do prac, musimy odpowiednio przygotować ściany.
Usunięcie luźnych warstw ze ściany
Pierwszym etapem, najczęściej tym najmniej przyjemnym, jest pozbycie się starych warstw farby, tapety czy innych elementów ze ściany. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju luźnych fragmentach, które w przyszłości mogłyby powodować złą przyczepność nowej powłoki. Zadbajmy o to, aby powierzchnia była wolna od wszelkiego rodzaju odchodzących płatów czy niestabilnych elementów. Co więcej, w przypadku wielu warstw farby warto rozważyć całkowite zdrapanie jej ze ściany. Do tego celu możemy wykorzystać np. specjalistyczne drapaki czy różnego rodzaju pace, które pomogą nam pozbyć się niedogodności.
Mycie ścian
Po usunięciu wszelkiego rodzaju luźnych fragmentów, ścianę należy odpylić i odtłuścić. W tym celu stosuje się m.in. mydła malarskie czy preparaty pozwalające uzyskać zamierzony efekt. W przypadku mniejszych zabrudzeń dobrze sprawdzi się po prostu ciepła woda z dodatkiem szarego mydła.
Uzupełnianie ubytków, czyli szpachla
Mając wstępnie przygotowane podłoże należy przystąpić do dalszych prac, polegających na uzupełnieniu wszelkiego rodzaju ubytków, np. po kołkach czy gwoździach. Jeśli chcemy, aby po malowaniu nasza ściana wyglądała nieskazitelnie, to musimy zastosować się do tych czynności. Do niewielkich dziurek doskonale sprawdzi się gips szpachlowy. Korzystając z niego pamiętajmy jednak o tym, że dość szybko wiąże, w związku z czym już po krótkim czasie utracimy możliwość poprawek. Na większe powierzchnie pomocna będzie z kolei uniwersalna szpachla francuska, bądź po prostu zwykła masa szpachlowa.
Izolacja ścian
Poza wspomnianymi dotychczas rozwiązaniami, warto zwrócić uwagę na preparat, taki jak masa bitumiczna. To środek, który znakomicie zabezpiecza ściany przed wilgocią. Ponadto, ma również wiele innych zastosowań, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Może być nakładany maszynowo i ręcznie – jeśli zdecydujemy się na drugą metodę, to z pewnością do nakładania pomocne okażą się kielnie i pace.
Gładź szpachlowa
Istnieje kilka opcji na to, aby ściany były idealnie gładkie. Jednym z rozwiązań jest gotowa gładź szpachlowa. To produkt, który w ostatnich czasach zyskuje dość dużą popularność. Mieszanka, która niekiedy wymaga tylko dolania niewielkiej ilości wody, jest gotowa do użycia po otwarciu wiaderka i zmieszaniu. Decydując się na taką gładź szpachlową pamiętajmy, że z reguły charakteryzuje się ona nieco mniejszą twardością, w związku z czym na pierwszą warstwę warto zdecydować się na nieco bardziej odporny na uszkodzenia produkt.
Gruntowanie i malowanie
Ostatnim etapem przed otworzeniem wiaderka z farbą jest zwiększenie przyczepności ścian. Do tego celu należy wykorzystać środek gruntujący. W przypadku luźno związanych elementów warto wybrać rozwiązanie głęboko penetrujące, które wniknie w mur i mocno zwiąże wszelkie elementy. Niemniej jednak, gruntowanie ścian jest elementem obowiązkowym, o którym wbrew pozorom zapomina wiele osób. Co więcej, środek gruntujący jest stosunkowo tanim dodatkiem, w związku z czym nie powinien istotnie wpłynąć na koszty remontu.
Etapy przed malowaniem
Na koniec warto przytoczyć w pigułce wszystkie etapy, jakie należy wykonać przed malowaniem. Z pewnością nie obejdzie się bez:
- zdrapania luźnych elementów ze ściany i pozbycia się odpadających warstw farby czy tapety;
- umycia i odtłuszczenia ściany;
- uzupełnienia wszelkiego rodzaju ubytków, np. po kołkach czy gwoździach;
- nałożenia gładzi (jeśli chcemy mieć satysfakcjonującą teksturę ściany);
- gruntowania zwiększającego przyczepność farby do podłoża.
Źródło: https://farby-jeleniagora.pl