Narzędzia endodontyczne wykorzystywane są w leczeniu stanów martwiczych miazgi i zapalenia miazgi. Czynności specjalisty mają tu na celu zapobiec ekstrakcji zęba. Aby profesjonalnie przeprowadzić takie leczenie, nie wystarczy jedynie doświadczenie i wiedza; konieczne jest wyposażenie się również w odpowiednie przyrządy.
Czym powinny charakteryzować się narzędzia endodontyczne?
Narzędzia endodotyczne powinny być wygodne w użyciu dla stomatologa. Muszą zapewniać mu odpowiednią mobilność i dobry dostęp do miejsca leczenia. Nowoczesne warianty sprawiają, że w bezpieczny w pełni profesjonalny sposób można oczyścić kanały z miazgi, odkazić miejsce, poszerzyć kanał, a następnie jego wnętrze wypełnić specjalną substancją.
Niezwykle ważna jest tutaj precyzja, bo to ona decyduje o tym, że cały proces zakończy się sukcesem, a pacjent nie będzie musiał wkrótce wracać na fotel. Leczenie endodontyczne przez długi czas cieszyło się złą sławą. Do dzisiaj pokutuje przekonanie, że proces powoduje u pacjentów i pacjentek dużo bólu i nieprzyjemności. Nowoczesne narzędzia endodontyczne stosowane w stomatologii sprawiły, że leczenie kanałowe może być wykonane bez bólu.
To, co się zmieniło, to oczywiście stosowanie znieczuleń miejscowych. Kiedyś konieczne było trucie miazgi, co wiązało się z całą serią wizyt w gabinecie. Innowacyjną opcją jest endodoncja mikroskopowa. Oferuje ją coraz więcej stomatologów. Mikroskop pozwala na znacznie większą precyzję, dokładne sprawdzenie, jak zbudowany jest kanał, co zapewnia szczelne wypełnienie i niweluje ryzyko pomyłki
Jakie jeszcze narzędzia stosuje się w endodoncji?
Często spotkamy się z podziałem na narzędzia endodontyczne ręczne i mechaniczne. W sklepach proponujących wyposażenie stomatologiczne dostępna jest bardzo kompleksowa oferta. Obejmuje ona m.in.
1. Specjalne profile, pozwalające na opracowanie przykorowej części kanału
Wykorzystuje się również do usunięcia uszczelniacza przed wprowadzeniem wkłady koronowo-korzeniowego. Takie narzędzie należy posiadać również wtedy, gdy planujemy przeprowadzić powtórne leczenie kanałowe.
2. Poszerzacze
Przeznaczone są do pracy maszynowej. Są niezastąpionym wyposażeniem, potrzebnym podczas opracowywania ujścia kanału.
3. Pilniki
Wśród takich propozycji znajdziemy m.in. pilniki rotacyjne.
Wszystkie narzędzia endodontyczne ręczne stalowe, NiTi i pozostałe warianty muszą być wykonane z integralnych materiałów, zapewniających pacjentom i pacjentkom pełne bezpieczeństwo. W poszukiwaniu takich wariantów należy skierować się do rozwiązań, oferowanych przez producentów o pewnej pozycji na rynku.