Oponiaki mózgu to guzy, które przeważnie pojawiają się o kobiet. Chorują na nie dwa razy częściej niż mężczyźni. Niekiedy nie dają żadnych objawów. Gdy jednak stają się uciążliwe i stanowią zagrożenie dla pacjenta lub pacjentki, należy wdrożyć odpowiednie leczenie.
Podstawowe informacje o oponiakach mózgu
Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, tak i tutaj możemy mieć do czynienia z guzem łagodnym i złośliwym. Oprócz tego specjaliści wyróżniają również guzy o charakterze atypowym. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że najczęściej występują oponiaki łagodne. Takie zmiany pojawiają się w dziewięciu na dziesięć przypadków.
Oponiaki mogą rozwijać się długo i dawać żadnych objawów. Chory/Chora może więc nie zdawać sobie sprawy z takich zmian. Chociaż wzrost jest wolny, z czasem coraz mocniej oponiak naciska na tkanki, które przylegają do guza. Objawy mogą być różnorodne. W tym przypadku bardzo wiele zależy od tego, gdzie umiejscowiony jest problem. Do objawów można zaliczyć m.in.:
- niedowłady kończyn;
- dolegliwości bólowe głowy;
- stopniowa utrata wzroku;
- problemy natury psychicznej.
To jednak tylko kilka przykładów z bardzo szerokiej gamy dolegliwości i profesjonalną diagnozą może zająć się jedynie specjalista.
Jak przebiega leczenie oponiaków mózgu?
Wysiłki lekarzy scentralizowane są na tym, żeby całkowicie usunąć guzy (mikrochirurgia) Taka strategia tyczy się zmian, które dają objawy. Jeśli problem zostanie wykryty u osoby bezobjawowej, zarządza się obserwację oponiaka. W tym celu regularnie wykonuje się badania TK lub MRI. Jedną ze stosowanych metod jest również leczenie radiochirurgiczne. W wyniku takich działań specjaliści mogą precyzyjnie kontrolować zmieniony obszar. W przeciwieństwie do mikrochirurgii, takie leczenie guzów mózgu jest zdecydowanie mniej inwazyjne. W niektórych przypadkach jest skuteczną alternatywą zabiegu chirurgicznego. Leczenie radiochirurgiczne może być także wsparciem leczenia mikrochirurgicznego. Jedną ze stosunkowo nowych metod jest leczenie nożem gamma.
Gamma Knife – leczenie oponiaków mózgu bez użycia skalpela
Ważną zaletą wykorzystania radiochirurgii stereotaktycznej jest wysokim poziom precyzji. Mimo że specjaliści nie używają skalpela, żeby dostać się bezpośrednio do zmienionych tkanek, mogą dokładnie skoncentrować się na obszarze, który wymaga leczenia. W efekcie nie ma mowy o ingerencji w tkanki otaczające oponiaka. Z takiej metody korzysta https://gammaknife-exira.pl; placówka proponuje nowoczesne i skutecznie leczenie oponiaków mózgu.
Dokładność i fakt, że ciągłość tkanek nie zostaje naruszona, oznacza dwie rzeczy. Po pierwsze zmniejszone zostaje ryzyko powikłań. Taki zabieg jest więc bezpieczniejszy niż zabieg mikrochirurgiczny. Po drugie pacjent/pacjentka nie musi przebywać w szpitalu po przeprowadzonym leczeniu. W praktyce oznacza to, że niemal od razu po wykonaniu zabiegu, osoba może wrócić do swojego codziennego życia. Szybki powrót do normalności do duża wygoda i mniej stresu. Gamma Knife jest więc doskonałym przykładem zaawansowanej technologii, która przynosi efekty atrakcyjne na wielu płaszczyznach.