Każdego dnia jesteśmy bombardowani nowymi informacjami z całego świata. Już nie tylko telewizja i radio są głównymi medium, ale do tego doszedł Internet, w którym spędzamy masę czasu. Czy tego chcemy czy nie, to informacje pokazują nam się praktycznie co chwilę. Nawet jeżeli nie chcemy wiedzieć co się dzieje dookoła nas, to i tak jesteśmy o tym uświadamiani. Często jest tak, że wiemy co się dzieje w najdalszych zakątkach świata, a nie mamy wiedzy dotyczącej tego, co się dzieje w naszych „małych ojczyznach”. Taką funkcję informacyjną spełniają właśnie lokalne portale informacyjne, o których chcemy powiedzieć trochę więcej na podstawie Zgorzelca. Chcąc poznać więcej informacji, nie pozostaje wam nic innego, jak tylko zapoznać się z naszym tekstem.

Możliwość dowiedzenia się o lokalnych tematach ze Zgorzelca

Zawsze jest tak, że „koszula jest bliższa ciału” i chętniej dowiadujemy się tego, co tak naprawdę dotyczy nas niż tego, co jest za „daleką wodą”. Zdecydowana większość ilość wiadomości z kraju i świata jest powielana przez wszystkie media, stacje radiowe oraz serwisy internetowe. Mogą się one różnić jedynie interpretacją, która ma pasować do danego klucza politycznego, chociaż są takie takie newsy, które ciężko wpisać w ramy politycznych jak sport czy pogoda. Zdecydowanie wolimy to, co dotyczy naszego miasta, czyli w tym przypadku Zgorzelca. Dziennik Zgorzelec.info jest miejscem, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o tym mieście. Są to informacje dotyczące takich miejsc jak Kopalnia Turów, ale też innych zdarzeń, jak losy Turowa Zgorzelec w koszykówce czy innych sportach.

Wiadomości lokalne są doskonałym uzupełnieniem tych o charakterze krajowym. Informacje z kraju czasem nam brzydną, a zdecydowanie bardziej wolimy wiedzieć jakie są wiadomości ze Zgorzelca. Pozornie mogą być to bardzo proste informacje, które zapewne nie zainteresują szerszego grona poza Zgorzelczanami, natomiast dla samych mieszkańców mają one ogromną wartość. Są to wiadomości z pogranicza:

  • polityki,
  • sportu,
  • wydarzeń kulturalnych,
  • kronik policyjnych,
  • i wielu innych.

Zgorzelec nie jest miastem jak Warszawa, Kraków czy Łódź, gdzie tak naprawdę można znaleźć masę portali lokalnych. Trzeba jednak powiedzieć, że takie portale są misyjne i muszą przedstawiać ludziom wiadomości w sposób rzetelny, aby mieszkańcy łatwiej mogli dowiadywać się o sukcesach, bolączkach i problemach miasta.

Lokalne media ze Zgorzelca to dziennikarstwo z misją

Słysząc słowo „dziennikarz” mamy przeważnie na myśli te osobistości, które znamy z ekranów naszych telewizorów od lat. Sensem dziennikarstwa nie jest tylko odczytywanie informacji z promptera, ale również pytanie lokalnej społeczności o programy. W Zgorzelcu nie brakuje problemów, tak jak nie brakuje ich nigdzie. Takie dziennikarstwo jest naprawdę bardzo potrzebne, bo są to osoby, które realnie są zainteresowanie w rozwiązywanie różnego rodzaju problemów. Dziennik Zgorzelec.info powinien być obowiązkowym punktem do odhaczenia każdego dnia dla mieszkańca Zgorzelca, by mógł mieć większą świadomość o sytuacji we własnym mieście.

Lokalne media prezentujące wiadomości ze Zgorzelca mają jeszcze jedną ważną zaletę – możliwość zgłaszania problemów. Chcąc zgłosić to do ogólnopolskich redakcji, możemy zostać odesłani z kwitkiem, bo nie będzie to chwytliwy temat, natomiast dla takich portali będzie to bardzo istotny temat, który może spowodować publikację i dopiero wtedy wyjaśnienie danej sprawy.

Tak więc lokalne portale są też pewnym ośrodkiem władzy, który ma ją strofować i pilnować porządku społecznego. Często tacy dziennikarze nie zarabiają ogromnych pieniędzy, ich praca jest pewną częścią etatu, a nawet być może wolontariatem, jednak to pożyteczne zajęcie dla całego Zgorzelca.

Give a Comment