Wystarczy nieco zagłębić się w temat, żeby zdać sobie sprawę, że pod określeniem „kaski motocyklowe” kryje się wiele wariantów tego rozwiązania. Mogą różnić się parametrami czy wytrzymałością. Najszybciej dojrzymy jednak różnice w konstrukcji.

Zakup odpowiedniego kasku

Dobór kasku zawsze powinien być uzależniony od:

  • kwestii bezpieczeństwa
    W końcu taki produkt musi odpowiednio chronić nas przed uszkodzeniem głowy.
  • wygody i rozmiaru
    W kasku musimy czuć się komfortowo, bo inaczej takie wyposażenie będzie nas rozpraszało podczas jazdy. W dodatku źle dobrana wielkość ochrony głowy zwiększa ryzyko urazów podczas wypadków.
  • stylu jazdy
    Czy preferujemy jazdę sportową? A może chcemy poruszać się tylko po mieście? To ważna informacja, którą też powinniśmy uwzględnić podczas zakupów.

Kaski motocyklowe szczękowe a inne warianty

Wariant szczękowy to, obok kasków integralnych, modułowych i otwartych, jeden z podstawowych rodzajów ochrony głowy, wybierany przez motocyklistów. W wariancie integralnym mamy do czynienia z jedną, niepodzielną skorupą. Z kolei kaski modułowe pozwalają wypiąć szczękę, co czyni je lekkim rozwiązaniem do jazdy miejskiej.

Kaski otwarte są szczęki całkowicie pozbawione, dlatego ze względów bezpieczeństwa lepiej nie stosować ich przy dużych szybkościach. Kaski motocyklowe szczękowe mają nieco inną konstrukcję niż wcześniej wspomniane modele – część szczękowa może być podnoszona, np. podczas przerw od jazdy, a następnie z powrotem wygodnie opuszczana.

Zalety kasków motocyklowych szczękowych

Kiedy kaski motocyklowe szczękowe są dobrą opcją?

Modele tego typu docenią osoby, którym zależy na wygodzie. Podniesiona szczęka oznacza bezpośredni dopływ świeżego powietrza, co może być niezwykle przydatne np. podczas postojów. Takie rozwiązanie będzie odpowiednie podczas wolnej jazdy. Z kolei gdy chcemy nieco rozwinąć skrzydła, z pomocą jednego ruchu opuszczamy szczękę i w ten sposób lepiej chronimy się przed urazami.

Można więc stwierdzić, że kaski motocyklowe szczękowe (znajdziemy je np. w sklepie MotoFreak) pod względem uniwersalności wygrywają z kaskami integralnymi. To ma jednak swoją cenę. Wariant szczękowy często jest cięższy. Obecnie jednak to nie jest tak duży problem, bo do ich produkcji używa się włókna węglowego.

Inne zalety kasków motocyklowych szczękowych

Na uwagę zasługuje także możliwość zamontowania dodatkowych urządzeń w postaci intercomów. Produkty tego typu spodobają się także osobom, które często udają się w dłuższe podróże, podczas których nie ma za bardzo okazji do zdjęcia kasku. W takim wypadku chwila, w której unosimy szczękę, może być niezwykle cenna i bardzo poprawiać komfort motocyklisty.

Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego modelu, dostosowanego do naszego stylu jazdy, to tylko część sukcesu. Musimy także zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku obecne są kaski motocyklowe szczękowe różnej jakości. Zaufajmy sprawdzonym producentom, którzy swoje wyroby poddają rygorystycznym testom bezpieczeństwa.

Give a Comment