Transport krajowy i międzynarodowy może mieć różne przeznaczenie. Poszczególne rodzaje transportu dobiera się w zależności od ukształtowania terenu, innych warunków geograficznych, odległości oraz od samego rodzaju przewożonych dóbr.
Transport morski i lotniczy
Wariant morski doskonale sprawdzi się w sytuacji, kiedy trzeba przetransportować ładunki na duże odległości. Z tej opcji korzystają podmioty, którym zależy na przewiezieniu dużych gabarytów. Powodem jest nie tylko wygoda, ale też i cena. W tym przypadku zapłacimy bowiem dużo mniej niż za transport tych samych ładunków lądem. Transport lotniczy to natomiast nowoczesny sposób, który rozwija się bardzo dynamicznie. Jego zaletą jest szybkość i duże bezpieczeństwo.
Transport kolejowy, drogowy i intermodalny
W transporcie drogowym wykorzystywane są pojazdy, wyposażone w:
1. cysterny;
2. naczepy;
3. plandeki;
4. inne rozwiązania, zabezpieczające przewożone ładunki.
Trasy transportu kolejowego wyznaczane są przez ułożenie torów. Z tego względu, jak łatwo się domyślić, ten szybki, tani i stosunkowo bezpieczny rodzaj transportu, ma swoje ograniczenia. Właśnie dlatego firmy transportowe, takie jak np. Grupa Transportowa, w swojej ofercie mają również transport intermodalny.
W transporcie intermodalnym mamy do czynienia mamy ze zmianą środków transportu. Żeby maksymalnie ułatwić i przyspieszyć proces, wykorzystuje się takie jednostki ładunkowe jak wymienne nadwozia oraz kontenery. O transporcie intermodalnym możemy mówić, gdy podczas realizacji zlecenia dla jednego wykonawcy używa się na całej trasie min. dwóch rodzajów środku transportu.
Transport promowy
Przeprawy promowe obejmują m.in. przeprawy promowe Cargo. W takim procesie specjaliści dokładnie dbają o zabezpieczenie ładunków i troszczą się o to, żeby w doskonałym stanie dotarły do odbiorcy. Do popularnych tras można zaliczyć m.in. Kanał La Manche, Morze Bałtyckie, Morze Północne, Morze Śródziemne i Morze Irlandzkie.
Źródło: Grupa Transportowa – transport krajowy i transport międzynarodowy