Osoby, które bardziej interesują się motoryzacją, z pewnością chętnie zwracają uwagę na coraz to nowsze i bardziej unikatowe rozwiązania pojawiające się na rynku. Dokonując wyboru między różnymi elementami, podzespołami czy częściami nie zawsze wiadomo czym się kierować. Tak jest w przypadku świateł samochodowych. Można wybrać lampy ledowe lub ksenonowe. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat.

Światła samochodowe ledowe

Światła led do samochodu są szczególnie doceniane przez projektantów. Z uwagi na to, że składają się one z wielu pojedynczych punktów, można stworzyć z nich interesujące efekty.

Ponadto żarówki ledowe dużo szybciej osiągają najwyższą jasność. Dosłownie po chwili świecą bardzo mocno. Są one także niezwykle trwałe. Żarówki najlepszej jakości mogą wytrwać nawet 100 tysięcy godzin.

Żarówki samochodowe led nie są jednak wolne od wad. Przede wszystkim nie można zapomnieć o tym, że dość szybko się nagrzewają, co może doprowadzić do ich przepalenia.

Lampy samochodowe ksenonowe

Konkurencyjnym rozwiązaniem są tzw. ksenony. Nie są one tak spopularyzowane jak, klasyczne ledy, jednak na rynku można je spotkać już od bardzo długiego czasu. Przede wszystkim wyróżniają się dużą wydajnością.

Żarówki ksenonowe są wypełnione gazem szlachetnym, a światło powstaje dzięki łukowi elektrycznemu, który znajduje się między elektrodami. Warto zaznaczyć, że ksenony emitują bardzo jasne światło, barwy białej.

Ledy czy ksenony – które lampy wybrać?

Zarówno lampy led jak i ksenony są o wiele bardziej wydajne od tradycyjnych lamp halogenowych. Żarówki ksenonowe pozwalają na osiągnięcie większej mocy światła, natomiast ledy są bardziej oszczędne i wytrzymałe, bardzo szybko osiągają też pełną jasność.

Decydują się na wybór któregoś z tych dwóch typów żarówek, należy wziąć pod uwagę wiele ważnych kwestii jak np. typ samochodu oraz własne preferencje, a także koszty związane z zakupem i montażem.

Give a Comment