Jazda na motocyklu oznacza duże prędkości i stosunkowo wysokie ryzyko incydentów. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie wyposażenie swojego jednośladu. Pełnią one w dużej mierze funkcję prewencyjną i zabezpieczają nas przed urazami podczas ewentualnego wypadku.

Istnieje wiele elementów, które możemy zaliczyć do środków ochronnych – mniej lub bardziej bezpośrednich. Podstawowym podziałem będą odzież i akcesoria. Jak można się domyślać – ta pierwsza kategoria oznacza wszystko, co możemy założyć na siebie: kask, kominiarka, spodnie, kurtka, rękawice i buty. Akcesoria z kolei są odzieżą dla naszego motocykla – z tym, że służą również naszej ochronie. Dlaczego są one tak ważne i w jaki sposób pomagają uchronić się przed wypadkami?

 

Bezpieczeństwo na motocyklu, a akcesoria motocyklowe

Wszystkie elementy odzieży zabezpieczają nas przed urazami, których możemy doznać, kiedy już dojdzie do wypadku. Zadanie akcesoriów motocyklowych jest zgoła inne. Pozwalają one bowiem znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia wypadku.

Nie wszystkie oczywiście służą właśnie temu – część z nich zwiększa wygodę lub po prostu pełni funkcję ozdobną. Przykładowo jednak gripy motocyklowe nie są ważne tylko pod kątem estetycznym – ale również w kwestii bezpieczeństwa podczas jazdy. Poprawiają one przyczepność dłoni do manetki, dzięki czemu łatwiej jest nam się utrzymać na motocyklu.

 

Motocykl

 

Akcesoria niskiej jakości i niebezpieczeństwa z nimi związane

Gdy wybieramy akcesoria – czy to manetki motocyklowe czy jakiekolwiek inne – szczególną uwagę powinniśmy zwracać na jakość ich wykonania. Elementy wykonane z lichych materiałów zapewniają nam jedynie pozorne poczucie bezpieczeństwa. Są one bowiem dużo mniej wytrzymałe, w związku z czym mogą nie wytrzymać obciążeń podczas sytuacji zagrożenia. Tak na przykład słabo wykonane gripy motocyklowe mogą nawet pęknąć podczas jazdy – nie gwarantują nam również odpowiedniej przyczepności.

 

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy na motocyklu?

Bezpieczeństwo jest niezwykle ważne – nawet przy realizowaniu swojej pasji. Gdy dbamy o stan techniczny swojego motocykla, warto abyśmy zwrócili uwagę również na nie. Wybierajmy więc odzież i akcesoria przynajmniej ze średniej półki, czytajmy również opinie na temat producentów i konkretnych produktów. Dzięki temu będziemy po prostu bezpieczni – nie tylko z pozoru. Warto również, abyśmy co jakiś czas dokonywali oględzin akcesoriów. Podobnie bowiem jak wszystkie pozostałe elementy motocykla – te też się zużywają.

 

Ocena stanu technicznego akcesoriów: kiedy należy je wymienić?

Jeśli chcemy ująć to w najprostszych możliwych słowach – akcesoria motocyklowe należy wymieniać wtedy, kiedy ich stan uniemożliwia im spełnienie swojej funkcji. Gdy widzimy pęknięcia na gripach lub zauważamy, że uległy one znacznemu wytarciu – jest to oznaka, że najwyższy czas zaopatrzyć się w nową parę. Kierujmy się po prostu logiką i zdrowym rozsądkiem – a nie skąpstwem. Dzięki temu będziemy czuli się lepiej i będziemy zdecydowanie bezpieczniejsi.

Autor: https://moto-freak.pl/pl/

Give a Comment