Gdy myślimy o izolacji akustycznej i wygłuszaniu ścian, prawdopodobnie wyobrażamy sobie profesjonalne studio nagrań, w którym nie może pojawić się żaden niechciany dźwięk. To rzeczywiście prawda – pianki wygłuszające są częstym wyposażeniem takich miejsc. Co jednak z przestrzenią mieszkalną? W końcu w naszym domowym azylu również chcemy mieć kontrolę nad dźwiękami dobiegającymi z zewnątrz. W tym celu również warto wybrać pianki akustyczne. Sprawdź, gdzie dokładnie się je stosuje.

Wygłuszanie ścian a relaks

Chyba każda osoba mieszkająca w bloku musiała kiedyś borykać się z hałasującym sąsiadem. Czasem problemem mogą być różne tryby życia domowników lub współlokatorów. Pianki akustyczne nie powstały jedynie z myślą o specjalistycznych pomieszczeniach. Mają ułatwiać również nasze codzienne życie, chroniąc przed niechcianymi odgłosami.

Jakie pomieszczenia domowe warto wygłuszyć?

  1. sypialnia

Ta domowa oaza spokoju powinna być wolna od wszelkich stresów i napięć. Trudno o relaks, gdy dobiegają nas irytujące odgłosy. Na szczęście z profesjonalnymi materiałami wygłuszającymi łatwo nam będzie stworzyć optymalne warunki do odpoczynku. Pierwszym krokiem powinno być zidentyfikowanie, skąd atakuje nas hałas. Gdy ściana zostanie już zlokalizowana, czas zabrać się do pracy i zamontować na niej piankę akustyczną np. w postaci paneli.

  1. salon

Któż nie lubi relaksować się przy ulubionym filmie lub serialu? Na komfort podczas takich wieczorów w dużym stopniu wpływa jakość dźwięku. Jeśli akustyka w pomieszczeniu jest odpowiednia, możemy poczuć się jak w prawdziwym kinie. Żeby o to zadbać, nie potrzebujemy skomplikowanych przyrządów, ani czasochłonnego, problematycznego remontu. Wystarczy, że zastosujemy panele o właściwościach dźwiękochłonnych i rozpraszających. Najlepiej będzie zamontować je na ścianie, przy której ustawione są głośniki. Optymalny efekt uzyskamy, jeśli dodatkowo panele umieścimy na przeciwległej ścianie.

Wygłuszanie podłóg i sufitu – nie tylko w domu

Panele wygłuszające z powodzeniem można montować także na suficie i na podłodze. Pamiętajmy, że nie tylko uciążliwi sąsiedzi mogą generować hałas. Również my możemy zaburzać ciszę innych np. przez codzienne ćwiczenia. Wygłuszanie podłogi z oczywistych powodów sprawdzi się także w salach tanecznych. Pianka akustyczna, maty i panele akustyczne są niezwykle przydatne także w fabrykach i halach produkcyjnych. Dobre wygłuszenie ograniczy drgania maszyn i sprawi, że osoby pracujące w przyległych pomieszczeniach będą mogły cieszyć się większym spokojem.

Pianki akustyczne w biurze

W biurze wszyscy pracują jednocześnie, więc może się wydawać, że pianki akustyczne nie są tu produktem pierwszej potrzeby. Co jednak z zebraniami w sali konferencyjnej, spotkaniami w trakcie których przeprowadza się burze mózgu czy rozmowami kwalifikacyjnymi? Dźwięki przedostające się do pozostałych pomieszczeń budynku nie tylko utrudnią pracę innych osób, ale też mogą doprowadzić do ujawnienia wrażliwych informacji, które niekoniecznie przeznaczone są dla całego biura.

Zanim kupisz pianki akustyczne i panele akustyczne

Pianka, mata wygłuszająca oraz panel akustyczny to wyroby, które występują na rynku w różnych wariantach. Różnice zaznaczają się w grubości, formie, wykorzystanym materiale. Produkty mogą wyraźnie różnić się także jakością. Która opcja panelu wygłuszającego sprawdzi się w biurze? Jakie maty wygłuszające kupić do pokoju gamingowego? Jak dobrać optymalną piankę wygłuszającą do sali konferencyjnej i hali przemysłowej? Ogromny wybór wariantów nie ułatwia znalezienie odpowiedzi na te pytania. Najlepiej będzie porównać konkretne parametry materiałów wygłuszających i na tej podstawie podjąć decyzję. Dobrym pomysłem będzie także zasięgnięcie specjalistycznej porady. Fachowcy pracujący w dobrych branżowych sklepach doskonale wiedzą, jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej w warunkach domowych, a które częściej wybierane są do innych zastosowań.

Give a Comment