Aby skutecznie ocieplić budynek, nie wystarczy jedynie dobrać właściwy rodzaj styropianu. Na to, czy taki produkt zapewni rzeczywiście dobrą izolację, wpływa też sposób montażu. Jeśli zaniedbamy ten etap, możemy spodziewać się nawet tak poważnych konsekwencji, jak odpadnięcie termoizolacji. Wysiłki osób, odpowiedzialnych za montaż płyt styropianowych, wspierają profesjonalne kołki.
Dlaczego zastosowanie kołków do styropianu jest tak ważne?
Należy zdawać sobie sprawę, że czasem wykorzystanie takich produktów jest absolutnie niezbędne, bo tylko one gwarantują solidny, pewny montaż. W niektórych sytuacjach kołki jednak nie będą potrzebne. Wiele prac ociepleniowych przeprowadza się z użyciem specjalnego kleju do styropianu. Niekiedy takie mocowanie nie będzie wystarczające. Z bardziej zaawansowanego wsparcia należy skorzystać, jeśli nawierzchnia narażona jest na bardzo silne działanie wiatru. Dość często kołki wykorzystuje się np. do ocieplania wysokich budynków (w tym przypadku za takie uznaje się konstrukcje o wysokości powyżej 12 metrów). Zanim podejmiemy decyzję, czy zastosować kołki do styropianu, czy inny sposób montażu, sprawdźmy, co poleca producent wybranego przez nas systemu ociepleń.
Podstawowe rodzaje kołków, wykorzystywanych przy montażu płyt styropianowych
Najczęściej używane kryterium podziału, to przeważnie po prostu materiał, z którego wykonano kołki do styropianu. W dobrze zaopatrzonych sklepach znajdziemy m.in. kołki z komponentem
- plastikowym
- metalowym
Z tych tworzyw wykonuje się konkretnie trzpień kółka. Podział można przeprowadzić też według zastosowania produktu. Obecnie na rynku znajdziemy kołki nadające się do zastosowania w betonie, pustakach oraz cegłach.
Nawet odpowiedni wybór kołka nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Trzeba zadbać również o to, aby montaż został przeprowadzony przez specjalistów. W takich pracach należy wykorzystać branżowe doświadczenie i jednocześnie stosować się do zaleceń producentów kołków i styropianu.
Źródło: https://styrnet.pl/