Fotowoltaika nie traci na popularności. Wręcz przeciwnie – instalację paneli korzystających z odnawialnych źródeł energii rokrocznie rozważa coraz więcej gospodarstw domowych, ale i przedsiębiorstw. Tym bardziej obecnie, gdy ceny energii elektrycznej drastycznie wzrastają. Co wpływa na finalny koszt instalacji fotowoltaicznej?
Fotowoltaika – koszt
Instalacja fotowoltaiczna pozwala na spore oszczędności. Najpierw jednak należy ponieść koszt, który może być uzależniony od kilku elementów, takich jak:
- mocy instalacji,
- wielkości budynku,
- rodzaju paneli.
Same panele fotowoltaiczne składają się na ok. 45% całej inwestycji. To zdecydowanie najdroższy element całej instalacji. Jednocześnie warto podkreślić, że nie warto na nich oszczędzać. To w głównej mierze od ich jakości zależy późniejsze powodzenie całej inwestycji. Mając do wyboru kilka rodzajów paneli, warto w razie potrzeby skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przedstawią różnice pomiędzy poszczególnymi modelami.
Instalacja fotowoltaiczna – pozostałe koszty
Choć panele fotowoltaiczne generują główny koszt w ujęciu całościowym, nie należy pomijać pozostałych elementów. Instalacja fotowoltaiczna nie może bowiem obejść się bez inwertera (stanowiącego ok. 20% kosztów całej inwestycji) czy konstrukcji i oprzyrządowania (tu należy liczyć się z podobnymi kosztami). Do tego najczęściej należy doliczyć koszt montażu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że doprawdy opłaca się korzystanie z renomowanych firm, mających doświadczenie w tego typu pracach.
Instalacja fotowoltaiczna i jej montaż wymagają specjalistycznych umiejętności. Decydując się zatem na skorzystanie z usług profesjonalistów, można być pewnym realizacji usługi na najwyższym poziomie. To nie tylko kwestia czasu, pieniędzy, ale przede wszystkim – bezpieczeństwa. Warto bowiem pamiętać, że fotowoltaika będzie działa sprawnie, jeśli cała instalacja zostanie zamontowana zgodnie z obowiązującymi standardami. Tym samym nie warto powierzać tego typu zadań osobom niemającym doświadczenia w tym zakresie.