Poradnia psychologiczna to miejsce, do którego możemy zgłosić się z różnymi problemami. Kiedy powinniśmy zastanowić się nad odbyciem takiej wizyty?

Psycholog dla dorosłych i dzieci

Jeśli zastanawiamy się, czy taka pomoc jest dla nas to znak, że z jakiegoś powodu nie jesteśmy zadowoleni ze swojego aktualnego samopoczucia. Już więc samo zadawanie sobie pytania „czy powinnam/powinienem iść do psychologa” można potraktować za znak, sugerujący, że warto udać się na konsultację. Często jednak, mimo ogólnej wiedzy na temat tego, czym zajmuje się psycholog, zwlekamy z wizytą, bo nie jesteśmy pewni, czy to miejsce dla nas.

Jaką pomoc oferuje psycholog?

Na konsultację psychologiczną dobrze będzie się udać, gdy:

1. niepokoimy się o stan naszego dziecka, bo pojawiły się problemy wychowawcze, problemy w nauce itp. (psycholog dziecięcy);
2. borykamy się z uzależnieniem (psycholog od uzależnień);
3. przeżywamy szeroko rozumiany kryzys, np. w związku (zdrada, kłótnie, brak zaufania) lub w pracy;
4. odczuwamy, że pewne mechanizmy zachowań utrudniają nam życie;
5. odczuwamy silny lęk, stres itp.

Konsultacja psychologiczna a psychoterapia

Konsultacja z psychologiem to coś innego niż psychoterapia. Psychoterapeutą jest osoba, która posiada uprawnienia do prowadzenia psychoterapii. Przeważnie oznacza to odbycie kilkuletniego szkolenia w określonym nurcie. Psychologiem jest z kolei osoba po studiach psychologicznych. Najczęściej psychoterapeuci posiadają ukończone studia psychologiczne, chociaż w niektórych nurtach psychoterapii nie jest to wymagane.

Psychoterapia, terapia par, terapia uzależnień – jaką wybrać?

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu psychoterapii oznacza zainwestowanie w swoje zdrowie psychiczne czasu, a często również pieniędzy. Warto jednak odwiedzić gabinet psychoterapii i mieć realny wpływ na poprawę swojego samopoczucia, niezależnie od tego, z jakim problemem się borykamy. Jednym z miejsc, w których spotkamy wykwalifikowanych, empatycznych specjalistów (psycholog, terapeuta, seksuolog) jest poradnia psychologiczna http://www.wstronezmiany.pl/.

Artykuł powstał przy współpracy Poradni psychologicznej W Stronę Zmiany

Give a Comment