Pianka akustyczna to skuteczny sposób na wygłuszenie pomieszczenia. Zanim zaczniemy szukać optymalnej opcji, zapoznajmy się z podstawowymi rodzajami produktu.

Pianki akustyczne gładkie – siła tkwi w prostocie

Gładkie pianki akustyczne są bardzo skuteczne w pochłanianiu dźwięku w szerokim zakresie częstotliwości. Wymiary komórek i grubość materiału wpływają na to, jak dźwięk jest przez nie przenoszony. Grubsze pianki są bardziej skuteczne w pochłanianiu dźwięku niż cieńsze, ponieważ odległość między komórkami przy danej grubości materiału jest mniejsza, więc istnieje mniej szczelin, przez które dźwięk może się przedostać.

Pianki akustyczne piramidki – co zapewniają takie produkty?

Piramidy przeciwdziałają przedostawaniu się hałasu spowodowane przez rozmowy, TV, systemy stereo itp. Znajdą zastosowanie w poczekalniach, studiach nagrań i w halach produkcyjnych. Pianki akustyczne piramidki będą też przydatne w domowym studiu, gdzie wzmacniacze mogą wytwarzać dużo hałasu o wysokiej częstotliwości.

Pianki akustyczne faliste

Wygłuszenia faliste stosuje się w celu zmniejszenia ilości hałasu przemieszczającego się pomiędzy pomieszczeniami. Pofałdowanie po wewnętrznej stronie pianek falistych sprawia, że mają one większy współczynnik absorpcji fal dźwiękowych, dzięki czemu charakteryzują się wyższą absorpcją dźwięku. Pofałdowanie pomaga również zatrzymać echo wewnątrz materiału, powstrzymując dźwięki przed odbijaniem się od siebie w zamkniętej przestrzeni – to powstrzymuje pogłos. Ta metoda blokowania hałasu oznacza, że do wyciszenia pomieszczenia można użyć mniejszej ilości pianki.

Jak wybrać odpowiednie pianki akustyczne?

Właściwy wybór nie zawsze jest łatwy, ponieważ wszystkie trzy rodzaje pianek mogą być używane w różnych zastosowaniach, w zależności od pożądanego efektu. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, co każdy rodzaj materiału dźwiękochłonnego ma do zaoferowania.

Jeśli chcemy ułatwić sobie pracę, dobrze będzie wybrać rozwiązanie samoprzylepne. Pianka akustyczna samoprzylepna nie wymaga dodatkowego kleju. Z łatwością przykleimy ją do każdej gładkiej, oczyszczonej powierzchni.

Podczas zakupów zwróćmy uwagę również na takie parametry jak:

1. palność, jaką przedstawia dana pianka akustyczna wygłuszająca;
2. odkształcenie trwałe;
3. materiał.

Przeważnie pianki akustyczne wygłuszające wykonane są z poliuretanu. Jeśli chodzi natomiast o palność, najbezpieczniejszą opcją będzie zaufanie producentom, którzy oferują rozwiązania spełniające normy palności.

Give a Comment