Apteczka pierwszej pomocy to wyposażenie, którego nie może zabraknąć w żadnym miejscu pracy. Przy wyborze takiego rozwiązania koniecznie powinniśmy upewnić się, czy produkt jest zgodny z określonymi normami, i czy zawiera odpowiednie wyposażenie.

Co należy wiedzieć o apteczce w zakładzie pracy?

Takich informacji warto szukać w Kodeksie pracy. Przepisy jasno mówią o tym, że pracodawca musi zapewnić zatrudnionym osobom środki, dzięki którym będzie możliwe przeprowadzenie ewakuacji oraz udzielenie pierwszej pomocy w takich sytuacjach, jak:

  • pożar;
  • inne wypadki.

Za istotną kwestię należy uznać również to, ile apteczek ma znajdować się w zakładzie. Taką decyzję trzeba podjąć po konsultacjach z lekarzem, który zajmuje się opieką profilaktyczną nad pracownikami. Co ciekawe, przepisy nie precyzują dokładnie, jakie wyposażenie powinno znajdować się w apteczce. Prawo określa natomiast, że w takich ustaleniach głos powinien mieć lekarz medycyny pracy.

Apteczka pierwszej pomocy

Co znajdziemy w apteczce, oferowanej przez dobrze zaopatrzoną hurtownię i sklep BHP?

Rzetelne miejsca, takie jak np. sklep i hurtownia BHP KAMS z Krakowa, dbają o to, żeby proponowane apteczki zawierały wszystko to, co może okazać się potrzebne. Znajdziemy więc tam m.in. różnorodne środki opatrunkowe, np.:

  • opaski elastyczne;
  • opatrunki jałowe;
  • chusty opatrunkowe;
  • chusty trójkątne.

Apteczki wyposażone są także w artykuły dodatkowe: nożyczki, rękawiczki winylowe, ustnik do sztucznego oddychania. Przeważnie w takich zestawach znajdziemy też koce ratunkowe. W profesjonalnych sklepach BHP spotkamy się z precyzyjnym opisem zawartości każdej dostępnej apteczki.

Oprócz zawartości apteczki, należy zwrócić uwagę również na konstrukcję zestawu. Istotne może okazać się to, czy apteczkę łatwo jest zawiesić w zakładzie w wybranym miejscu, a w razie konieczności przenieść. Całość powinna być wykonana z solidnego tworzywa, toteż nierzadko stosuje się obudowę z polipropylenu.

 

Źródło: bhp.kqs.pl

Give a Comment