Czy warto podawać swoim zwierzętom młóto browarniane? Jakie efekty w ten sposób osiągniemy? Przedstawiamy charakterystykę jednego z popularnych rodzajów paszy, będącym produktem ubocznym warzenia piwa. Dowiedz się, czy warto wybierać ten stosunkowo tani wariant.
Sprawdzony element diety? Kilka słów o zastosowaniu młóta browarnianego
Przed wyborem paszy zawsze należy zweryfikować, czy rzeczywiście jest ono przeznaczone dla posiadanych przez nas zwierząt. W przeciwnym razie nie uda nam się osiągnąć oczekiwanych efektów, w postaci np. zwiększonej produkcji mleka. Młóto browarniane z powodzeniem jest wybierane przez hodowców potrzebujących rozwiązania mlekopędnego. Idealnie nada się jako pasza dla zwierząt:
- monogastrycznych
- przeżuwających
To właśnie zastosowanie dla bydła jest w tym przypadku zdecydowanie najczęściej obserwowane. U krów mlecznych młóto browarniane nie tylko powoduje zwiększone wydzielanie mleka. Korzyści jest znacznie więcej.
Czego jeszcze możesz się spodziewać stosując młóto browarniane?
Podczas wyboru paszy należy przeanalizować, jakie wartości ma dane pożywienie i czy będzie stanie dostarczyć naszym zwierzętom wszystkich ważnych składników odżywczych. Czy młóto browarniane spełni nasze oczekiwania w tym zakresie? Jak najbardziej. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości białka. Oprócz tego w składzie młota znajdziemy spore zawartości lizyny. W rezultacie proces trawienia staje się łatwiejszy i zachodzi sprawniej.
Regularne stosowanie młóta browarnianego sprawia, że organizm zwierzęcia otrzymuje odpowiednią ilość aminokwasów. Pożywienie doceniane jest przez hodowców, poszukujących rozwiązania zapewniającego lepsze wyniki produkcyjne.
Wart dodać też, że w młócie browarnianym zawarte są witamy z grupy B – B1, B3, B4 i B5. Oprócz tego stanowi ono źródło witaminy E i A.
Dlaczego dawkowanie jest takie ważne
Jak w przypadku każdej paszy, tak i tutaj, kolosalne znaczenie będzie miało to, w jakich dawkach podajemy pożywienie zwierzęciu. Przykładowo, jeśli chcemy podać je trzodzie chlewnej, musimy liczyć się z tym, by zdecydować się na ograniczone dawki 2-3 kg. Z kolei krowom, będącym aktualnie w okresie laktacji, możemy podawać nawet 7 kg młóta browarnianego. Jak widać rozbieżności na tym polu są dość duże więc zdecydowanie powinniśmy mieć je na uwadze, gdy planujemy żywienie hodowanych zwierząt.
Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz młóto browarniane?
Podczas zakupów dobrze będzie swoje kroki skierować do sprawdzonego miejsca. Na szczęście wiele rzetelnych sklepów oferuje młóto browarniane w sprzedaży przez internet. To pozwala w wygodny sposób zaopatrzyć się w wybrane ilości paszy i to przeważnie dość różnorodnej. Bardzo ważne jest także to, by wszystkie wybierane przez nas pasze były pozbawione GMO. Takie rozwiązania oferuje m.in. Agrovet.